Patent na motorówki

Patent na motorówki

Wszystko o Patencie Sternika Motorowodnego

Aby móc samodzielnie poruszać się motorówkami, skuterami wodnymi czy łodziami motorowymi musimy posiadać do tego odpowiednie uprawnienia. Jest nim między innymi Patent Sternika Motorowego.
Jakie uprawnienia uzyskuje się po otrzymaniu Patentu Sternika Motorowodnego?

Pierwszą możliwością, którą otrzymuje osoba z patentem motorowodnym, jest prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowym. W to zaliczają się również skutery wodne. Drugim uprawnieniem jest prowadzenie jachtów motorowych, których długość kadłuba nie jest większa niż 12 metrów. Mogą to robić na wszystkich wodach wewnętrznych. Na pozostałych akwenach morskich mogą prowadzić jacht, ale tylko 2Mm od brzegu i tylko w dzień.

Kto może wziąć udział w szkoleniu na sternika motorowodnego?

Taki kurs jest kierowany do osób powyżej 14 roku życia. Jednak osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć do prowadzących szkolenie pisemną zgodę rodzica lub opiekuna. Jeśli mówimy o wieku to warto dodać, że osoby poniżej 16 roku życia będą mogły prowadzić pojazd, którego moc silnika nie jest większa niż 60kW.

Jak wygląda kurs na sternika motorowodnego?

Aby uzyskać patent, należy ukończyć odpowiedni kurs. Jest on podzielony na dwie części. Teoretyczną oraz praktyczną. Podczas tej pierwszej kursant poznaje budowę jachtów motorowych, zasady kierowania maszynami oraz podstawy locji, czyli uczą się o znakach żeglugowych, oznaczeniach wodnych dróg czy mapach. Każdy kurs powinien posiadać również naukę pierwszej pomocy przydatnej w ratownictwie wodnym. Podczas praktycznej części szkolenia, uczestnicy uczą się manewrować jachtem, kierować załogą (w tym wydawać komendy). Kolejną rzeczą jest nabycie umiejętności kotwiczenia i cumowania. Zazwyczaj tez uczestnicy poznają podstawowe prace bosmańskie i uczą się działać w załodze.

Ile kosztuje kurs?

Jego ceny różnią się w zależności od tego, kto będzie je wykonywać. Ich cena to około 750zł, jednak trzeba do tego doliczyć egzamin, który nada wszystkie uprawnienia. Kosztuje on około 250zł. Trzeba będzie również zapłacić za wydanie patentu, kosztuje to około 50zł.

Jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam do kontaktu !

Dodaj komentarz